Proces ozonowania

Ozonowanie to sposób przeprowadzenia dezynfekcji bez użycia środków chemicznych gdzie czynnikiem biobójczym jest ozon, gaz o silnych właściwościach utleniających.

Ozonowanie idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie w bezpośrednim otoczeniu człowieka wymagana jest czystość mikrobiologicznai sterylność oraz uzyskanie środowiska wolnego od nieprzyjemnych zapachów i zagrażających zdrowiu mikroorganizmów, wirusów oraz zarodników plesni i grzybów.

Ozonowanie to doskonała i ekologiczna metoda, która nie tylko odkazi dom czy mieszkanie w którym przebywasz ale pozwoli Ci pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów z Twojego otoczenia. Ozonowanie jest metodą bezpieczną, a jej główną zaletą jest fizyczne usuwanie brzydkich zapachów, a nie ich maskowanie.

Ozonowanie powietrza, obok ozonowania wody, dzięki swej skuteczności, staje się ostatnio jedną z najbardziej popularnych metod dezynfekcji. Zalety ozonu jako silnego utleniacza szeroko wykorzystuje branża motoryzacyjna. Ozonator umożliwia odgrzybianie klimatyzacji samochodowej i dezynfekcję całego wnętrza samochodu. Ozonowanie staje się również coraz bardziej powszechne w różnych dziedzinach naszego życia.

Zabieg ozonowania składa się z 4 podstawowych etapów. Pierwszym jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, drugim właściwe rozstawienie oraz uruchomienie generatorów ozonu, trzecim monitorowanie przebiegu procesu wraz z kontrolą stężenia ozonu w pomieszczeniu i w końcu czwartym, końcowym, w którym mierzy się poziom stężenia w powietrzu i wietrzy je, aż do uzyskania poziomu właściwego.

W pierwszej kolejności należy pomieszczenie odpowiedni przygotować. Z pokoju należy wynieść wszystkie rośliny i zwierzęta, poza ewentualnym akwarium. Pomieszczenie powinno zostać uszczelnione. Chodzi tutaj o wszelkie kratki wentylacyjne czy szczeliny i szpary w drzwiach. Dobrze jest też wynieść cenny przedmioty, takie jak obrazy i inne dzieła sztuki. Wartościowe sprzęty elektroniczne należy owinąć folią. Każdy zabieg ozonowania przeprowadzony jest w maskach, a nawet w specjalnie służących temu celowi namiotach. Proszę się nie obawiać, ozonowanie ma dobroczynny wpływ na człowieka, jednak sam związek nie powinien być wdychany. Ozon jest utleniaczem, dlatego wpływa na starzenie się przedmiotów, w tym sprzętów domowych. Dobrze zabezpieczone jednak nie ulegną negatywnemu wpływowi ozonu, gdyż jego stężenie nie jest aż tak wysokie. Należy również pamiętać, iż ozon nie działa powierzchniowo, dlatego jeżeli wybraliśmy ozonowanie jako sposób na walkę z grzybem na ścianie, proszę koniecznie pamiętać, że ozon tego grzyba nie usunie. Należy dokładnie nasączyć i umyć ścianę środkiem grzybobójczym, a następnie przeprowadzić ozonowanie w celu zlikwidowania zarodników oraz zapachu pleśni.

Rozstawienie generatorów ozonu to dosłownie chwila, ważnym jest aby generator nie stał na podłodze, a na podwyższeniu. Można w tym celu użyć stołu lub krzesła, ale fachowo przygotowana firma będzie dysponowała wszystkim, co niezbędne. Sam zabieg ozonowania trwa od 1,5 do 12 godzin, jednak w przypadku mieszkań mówimy tu o czasie zbliżonym bardziej do pierwszej wartości, choć może trwać dłużej. O wszystkim zdecyduje osoba przeprowadzająca ozonowanie na podstawie wielkości pomieszczeń, skali prac oraz poziomu zanieczyszczenia, dlatego najbezpieczniej jest stwierdzić, iż nie ma w tym przypadku reguły, bo niektóre zapachy, na przykład, usuwa się dużo szybciej niż inne. W tym czasie ważnym jest aby nikt nie przebywał w pomieszczeniu oraz aby kontrolować na bieżąco poziom ozonu w powietrzu. Od tego zależeć będzie długość niezbędnego wietrzenia po zakończeniu procesu. Jednak samego wietrzenia nie powinno rozpoczynać się przed upływem około 30 minut, aby w pełni wykorzystać wyprodukowany ozon do odkażenia pomieszczenia. Samo wietrzenie powinno trwać około 15-20 minut. To wystarczy aby stężenie ozonu spadło do wartości 0,01 ppm, która jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Wietrzenie nie jest konieczne, jeśli przez dłuższy czas nikt nie będzie z pomieszczenia korzystał. Wówczas ozon sam ulegnie rozpadowi. Proszę o tym pamiętać, mając na uwadze, iż wdychanie ozonu jest szkodliwe.